Het rapport geeft een overzicht van alle beschikbare research, die sinds 2010 over dit onderwerp gevoerd is en komt tot het besluit dat afdoende maatregelen tegen deze vorm van fraude bestaan. Het verwijst daarbij naar de Belgische Car-Pass en het vergelijkbare Nederlandse systeem als “best practices” waarop andere lidstaten zich kunnen inspireren.
De auteurs roepen de Europese Commissie op om actie te ondernemen en doen 5 aanbevelingen:
Michel Peelman, gedelegeerd bestuurder van de vzw Car-Pass merkt op: “Dit is alweer een studie die bevestigt dat tellerfraude een wijdverspreid fenomeen is binnen Europa. Het onderzoek in opdracht van het Europees Parlement toont duidelijk aan dat er afdoende remedies bestaan. Als ze op een coherente manier worden toegepast, dan ben ik ervan overtuigd dat de kwaal van de teruggedraaide tellers kan uitgeroeid worden, zelfs bij internationale transacties. In 2018 moet de Europese Unie nu eindelijk in actie komen. Zolang dat niet gebeurt, blijven kopers van tweedehands voertuigen in de EU jaarlijks miljarden euro’s te veel betalen.”
Uit het jaarverslag van de vzw Car-Pass blijkt dat 2022 werd gekenmerkt door een daling van het aantal aangevraagde Car-Pass documenten, maar ook van het aantal gevallen van tellerfraude, vooral bij geïmporteerde occasies. Positief was ook de stijging van de instroom aan tellerstanden, in het bijzonder deze van de geconnecteerde voertuigen. Dit ondanks het feit dat sommige invoerders hun wettelijke verplichtingen op dat vlak niet naleven.
...
Uit de gegevens van de vzw Car-Pass blijkt dat we vorig jaar met zijn allen weer een beetje meer met de auto reden. De gemiddelde personenwagen legde 16.589 km af. Dat is 8% meer dan in 2021, maar nog steeds 7,5 % minder dan in het Coronavrije jaar 2019. De cijfers bevestigen de logica dat hoe jonger het voertuig, hoe meer er mee gereden wordt.
...
De Kamer heeft het wetsontwerp dat de Car-Pass wetgeving aanpast unaniem goedgekeurd. De wet bevat een aantal belangrijke punten die de Car-Pass future proof zullen maken.
...
Het Car-Pass team is voor de 6de maal Belgisch kampioen VW Fun Cup in de categorie biplace. Gedurende dit seizoen hebben ook 70 passagiers in alle veiligheid een unieke race ervaring kunnen beleven. Dank aan onze piloten en DRM voor de voortreffelijke technische en logistieke ondersteuning.
...